Co przekazują nam nasze sny?

Przeciętny człowiek przesypia średnio osiem godzin dziennie. W skali całego naszego życia wychodzi na to, że przesypiamy około dwudziestu lat. Czy jest to czas zmarnowany? Niekoniecznie! Nasze marzenia senne zawierają często komunikaty, które są skierowane do nas samych. Takie nocne wizje należy poddać analizie. Problem tkwi jednak w tym, że sny nigdy nie przemawiają do nas wprost. Co przekazują nam nasze marzenia senne? Czy wszystkie sny mają jakieś ukryte przesłanie? Jak wykorzystać informacje z naszych snów?

Sny można podzielić na dwa rodzaje. Bywają marzenia, które przetwarzają jedynie problemy i przeżycia dnia codziennego. Z takich snów może nic nie wynikać. Mają one jednak pewne zadanie – służą przede wszystkim złagodzeniu wewnętrznych napięć. Nie należy jednak doszukiwać się w nich ukrytego większego sensu, choć często tak postępujemy przy samodzielnej analizie. Takie rozpatrywanie snów może prowadzić do błędnych interpretacji, które wcale nie pomagają w odkryciu własnego „ja”. Nie każdy sen zawiera ukryte komunikaty, więc jeśli nie potrafimy we śnie znaleźć żadnego znaczenia, znaczy to, że go tam nie ma. To, że dany sen nie zawiera istotnego przekazu, można wyczuć bardzo często instynktownie.

Część wizji sennych niesie jednak ważne komunikaty, które również instynktownie można odsiać od tych mniej ważnych, np. gdy jakiś sen nie daje nam spokoju. Podświadomość wtedy nie tylko wysyła do nas jakieś głębsze przesłanie, ale również próbuje nam zakomunikować, na co powinniśmy zwrócić uwagę. Im więcej będziemy zgłębiać swoją wiedzę o snach i poddawać ją refleksji, tym łatwiej będzie nam poznać te, które mają w sobie jakieś ukryte informacje. W snach mogą występować rozmaite przesłania. Zakodowane informacje zależą bardzo często od naszej osobowości lub po prostu od sytuacji życiowej. Najważniejsze rodzaje przesłań, jakie możemy odnaleźć w naszych snach, to:
– informacje na temat wypartych przeżyć, konfliktów i innych podobnych problemów, które wywierają wpływ na nasze życie, mimo iż możemy nie uświadamiać sobie ich wagi. Analizując sny, możemy przepracować problemy, które nas męczą, dzięki czemu nasze doświadczenia, które zostały wyparte, mogą stracić swój zakłócający wpływ;
– informacje, które są ukryte i dotyczą naszej własnej osobowości. Są one bardzo często nieuświadomione, jednak nieustanie i silnie wpływają na nasze zachowanie, emocje lub sposób myślenia. Analiza snów pozwala osiągnąć większą harmonię oraz dostarcza nam cennej wiedzy o nas samych;
– konkretne propozycje, które przedstawiają nam jak rozwiązać dany problem lub jak działać w razie konfliktu. Na jawie z różnych względów takie pomysły mogą nie przyjść nam do głowy – tylko w snach mamy dostęp do nieograniczonych możliwości naszej wiedzy, doświadczenia i kreatywności. Tylko w snach nasza podświadomość może „podrzucić” nam jakieś rozwiązanie. I nawet jeśli w praktyce wyjście z sytuacji, które zostało zakodowane w snach, nie jest możliwe do zastosowania, to i tak może ono nas natchnąć lub zainspirować do poszukiwania innych rozwiązań.

Informacje zawarte w naszych marzeniach pomagają nam zachować higienę psychiczną. Dają możliwość oparcia naszego życia na szerszej podstawie. Analiza nocnych wizji pomaga zapobiec wewnętrznym zaburzeniem. Informacje ukryte w naszych snach pomagają w radzeniu sobie ze sprawami dnia codziennego. Odczytywanie tych komunikatów i ich analiza nie powoduje, że nasze życie jest łatwiejsze oraz nie rozwiązuje ona naszych problemów. Jednak dzięki interpretacji sennych wizji stajemy się bardziej świadomi, a dzięki temu łatwiej jest nam rozwiązać pewne problemy.

One thought on “Co przekazują nam nasze sny?

Dodaj komentarz