Czy psy mają sny? Czy budzić psa jak coś mu się śni?

Naukowcy są zgodni – psy śnią, podobnie jak ludzie. Jeśli pies poszczekuje przez sen lub rusza łapami, to najprawdopodobniej jest w fazie REM i odtwarza zdarzenia z minionego dnia. Co więcej – jego zachowanie podczas snu może nawet wskazywać na jego rasę.

W 2001 roku naukowcy z Instytutu Technologii w Massachusetts (MIT) przeprowadzili badanie snu szczurów, z którego wynika, że zwierzęta śnią i potrafią podczas snu przeżywać zdarzenia, w których uczestniczyły. Ponieważ psy mają bardziej rozbudowane mózgi niż szczury, można założyć, że one także śnią. Ale to nie wszystko – badania MIT dają więcej ciekawych odkryć…

Czy sen może wskazać rasę psa?

Przechodząc przez takie same etapy snu, jak człowiek, pies ma sny, podobnie jak my. Śni głównie o tym, w czym uczestniczył w ciągu dnia, a jego zachowanie podczas snu może sugerować, z jaką rasą pieska mamy do czynienia. Pies gończy, np. wyżeł, może śnić, że goni zwierzynę, na co wskazuje ruch łap, pies obronny, np. doberman, może poszczekiwać, płosząc niechcianych gości. Badania wskazują też, że małe psy mają sny częściej niż duże (nowy sen co około 10 minut), a psy dorosłe śnią rzadziej niż szczenięta i psy – emeryci.

Nie budź śpiącego psa

Jak rozpoznać, że pies śni? Wystarczy przyjrzeć się jego powiekom – jeśli gałki oczne mocno się pod nimi poruszają, oznacza to, że czworonóg jest już z fazie REM. Bywa, że w tym momencie uchyla powieki, tak że gałki są na wpół widoczne. Dzieje się to mniej więcej 10-20 minut po ułożeniu się do snu. Bardzo ważne jest, aby nie budzić psa podczas snu – może się to wiązać z niebezpieczeństwem dla budzącego, bo piesek może go ugryźć, a także dla psa, bo zaburzenia snu upośledzają rozwój psychoruchowy, a w najlepszym przypadku sprawiają, że pupil jest zmęczony i drażliwy.

źródło: https://pieseczek.pl/ – portal o psach