Zachwycające ciekawostki o kosmosie

Kosmos zachwyca nas przyciąga i jednocześnie trochę nas przeraża.

O to kilka ciekawostek na temat kosmosu, które zainteresują dużych i małych.

Zdobywca Księżyca

Neil Armstrong po przejściu na emeryturę z podróży kosmicznych został profesorem college’u. Armstrong wykładał inżynierię na Uniwersytecie w Cincinnati, gdzie pełnił również funkcję doradcy w Systemie Raportowania Bezpieczeństwa Lotniczego NASA. Później wykładał inżynierię lotniczą na University of Arkansas, Fayetteville aż do swojej śmierci w 2012 roku.

Z życia Astronauty

  • Astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej piją przetworzony mocz.
  • Sika jest oczyszczana i używana do podlewania roślin, spłukiwania toalet i dostarczania wody pitnej dla członków załogi.
  • ISS ma specjalny system recyklingu ścieków, który oddziela płyny od ciał stałych.
  • Płynna część ścieków jest następnie wykorzystywana do oczyszczania płynów, takich jak woda pitna lub używana jako „potable” (pitna) woda w toaletach.
  • Częstotliwość akcji serca astronautów wzrasta o 30 procent, gdy kichają w przestrzeni kosmicznej. Dzieje się tak dlatego, że ich ciała są narażone na ponad 100 razy większe promieniowanie kosmiczne niż ludzi na Ziemi, co z kolei zwiększa ryzyko chorób serca.
  • Waga przeciętnego astronauty zmniejsza się o około dwa funty podczas misji z powodu utraty gęstości kości i masy mięśniowej (nieważkość powoduje, że nasze mięśnie stają się słabsze).

Kosmos wciąż jest pełen niespodzianek i tajemnic!

Wszechświat jest ogromnym, złożonym miejscem i chociaż w ciągu ostatnich 100 lat dokonaliśmy niesamowitych odkryć, wciąż jest wiele rzeczy, których nie rozumiemy. Jako gatunek, ważne jest, aby nadal badać i zadawać pytania, abyśmy mogli lepiej zrozumieć ten świat wokół nas.

W rzeczywistości są naukowcy, którzy uważają, że możemy odkryć zupełnie nową planetę w naszym własnym układzie słonecznym! Kto wie, jakie jeszcze tajemnice skrywa ten wszechświat?

Więcej ciekawostek znajdziesz w portalu goraco.pl.