Nauka medytacji

Świat w którym żyjemy nieustannie pędzi w zawrotnym tempie do przodu, zasypując nas mnogą ilością informacji z telewizji, gazet oraz przede wszystkim internetu każdego dnia. Facebook, Instagram, Twitter, dostarczają ciągle nowe bodźce do naszego mózgu.

Dynamika zmian naszej cywilizacji na przestrzeni dziejów jest ogromna, człowiek współczesny w ciągu jednego dnia przetwarza tak dużą dawkę nowych informacji, jaką człowiek żyjący w średniowieczu poznawał przez całe swoje życie. W wielkomiejskiej dżungli informacyjnej, powinniśmy znaleźć czas i sposób, w którym możemy zatrzymać się na moment, wyciszając swój organizm i nasze myśli, unikając w ten sposób nadmiernej ilości stresu, który może być przyczyną wielu chorób, w tym również związanych z chorobami nowotworowymi. Umiejętność odizolowania się od ciągłej gonitwy naszych myśli pozwoli nam na lepsze funkcjonowanie w naszym życiu zawodowym, oraz prywatnym.

Medytacja obniża nasz stres, może być pomocna w radzeniu sobie z dolegliwościami bólowymi w naszych biodrach i kręgosłupie, poprzez kontrole oddechu w czasie sesji medytacyjnej, poprawiamy naszą stabilizacje. Większa efektywność pracy naszego mózgu, poprzez poprawę procesów myślowych, a także poziom naszego skupienia. Sesja medytacyjna pozwala nam na wejście do naszej podświadomości, poprzez osiąganie stanu przypominającego hipnozę. Zachowując kilka zasad podczas rozpoczęcia naszej przygody z medytacją powinniśmy szybciej osiągnąć pożądane efekty, główną zasadą jest regularność, sesje medytacji dają dużo lepszy efekt kiedy wykonywane są codziennie, nawet zaczynając od 10 minut, tak aby weszło to w nasz nawyk.

Pozycja w jakiej się znajdujemy podczas medytowania na początku nie jest aż tak istotna, choć z czasem powinniśmy się uczyć pozycji kwiata lotosu, na początku ważne jest aby na przykład siedząc dbać o proste plecy i lekkie napięcie brzucha. Zaczynając medytacje skupiamy się na tym aby wyłączyć nasze myśli, nie należy się martwić kiedy okażę się to trudne. Powinniśmy skupiać się na własnym oddechu, wyobrażać sobie jak każdy nasz wdech wypełnia powietrzem nasze ciało, wsłuchując się w dźwięk każdego oddechu. Ważne jest aby nie denerwować się kiedy w naszej głowie pojawi się jakaś myśl, powinniśmy wtedy skupić się na jej odrzuceniu i ponownemu skupianiu się na oddechu. Medytacje najlepiej wykonywać rano, lub wieczorem, jednak każdy może indywidualnie wyznaczyć sobie na to czas w ciągu dnia.

Częstym zjawiskiem jest zasypianie podczas sesji medytacyjnej, dlatego też dla osób cierpiących na problemy ze snem, zaleca się medytacje wieczorem.